Limon güçlü bir C vitamini deposudur ve vücudumuzda kullanımı durumunda bir çok faydası bulunmaktadır. Doğal olarak limonlu su, C vitamini, B vitamini, fosfor, protein, karbonhidratlar gibi birçok zengin içeriğe sahip bir duruma gelmektedir. Faydalarının yanında kilo vermeyi de destekleyen limon salatalarda içeceklerde tatlılarda vazgeçilmez bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Peki insan sağlığı için yararlı bir vitamin olan limonun faydaları nelerdir?

Limon ve Limonlu Su’nun Faydaları

Boğaz ağrısı: Ilık limonlu su içmek boğaz ağrısı ve farenjitten daha hızlı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olur. Ek olarak öncesinde kullanmanız durumunda ise bu tür rahatsızlıkları yaşamanızın önüne geçer.

Kalori alımını azaltır: Limonlu su, içinde doğal şeker kullanımayan veya şeker oranı yüksek meyve sularına ve içeceklere iyi bir alternatif durumundadır. Özellikle diyabet hastaları ve kilo vermeye çalışan kişiler için ideal bir içecek konumundadır.

blank

Böbrek taşı: Limonlu suyun bir diğer bilinen ve en önemli faydalarından biri ise böbrek taşına rahatsızlığına iyi gelmesi ve öncesinde onu önlemesidir. Normal bir şekilde böbrek taşları vücuttan size çok rahatsızlık vermeden atılır. Ancak bazen idrar akımına engel olur ve yoğun ağrılara sebebiyet verir. Limonlu su içmek ise vücuda yeniden su kazandırmada ve idrarı sulandırılmış şekilde tutmada yardımcı olur. Bu da böbrek taşı oluşum riskini azaltır.

Sağlıklı bir karaciğer için faydalı: Limonlu su içmek karaciğerde bulunan sindirim enzimlerini harekete geçirir. Ayrıca kanın oksijen durumunu düzenlemede de yardımcı olur.

Sindirimi rahatlatır: Limonlu su içindeki limon suyu sindirim için gerekli olan hidroklorik asit üretimini destekler. Ayrıca asidik derecesi ve gut hastalığı riskini azaltır. Sindirim sorunlarından şikâyetçi olan kişilerin düzenli olarak limonlu su tüketmesi doktorları tarafından da tavsiye edilmektedir. Ayrıca ishal ve benzeri sorunları önlemeye yardımcıdır. Kadınlar da adet sancılarından kurtulmak için limonlu su tüketebilir.

Kabızlığa iyi gelir: Limonlu su kabızlık tedavisinde de etkin olarak kullanılır ve faydalıdır. Bu yüzden her sabah ılık bir limonlu su içerek günün geri kalan kısmında kabızlıktan kurtulabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Limonlu su, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur. Bol C vitamini ve bitkisel gıda kaynağıdır. Ayrıca içindeki önemli vitamin ve mineraller sayesinde vücuttaki enerji seviyesini artırmada yardımcı olur ve sizin gün içinde daha enerjik olmanızı sağlar.

Kanser önleyici özellikler: Limonlu su içmek kanseri önlemede faydalıdır. Hiç bir zaman kanseri çözer veya tedavi eder diyemesek de araştırmalar limonun tümör önleyici özellikleri ile kanser riskini azaltmada yardımcı olduğunu göstermektedir.

blank

Kilo vermede yardımcı olur: Her sabah balla birlikte ılık limonlu su içmek kilo vermeye çalışıyor iseniz size ekstra faydası olacak bir takviyedir.

Romatizma Ağrıları: Yemeklerden önce ve yatma zamanından hemen önce limonlu su içmek romatizmadan kurtulmaya ve ağrılarınızın azalmasında yardımcı olur.

Aft: Ağzı ılık limonlu su ile çalkalamak ağrılı aftlardan ve ağız ülserinden kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca apse tedavilerinde de ağzınızı mikroplardan arındırmak için kullanabilirsiniz.

Diş eti rahatsızlıkları: Limonlu su içmek, şişmiş diş etleriyle ilgili ağrılardan kurtulmanızı sağlar. Ayrıca tuz ve limonlu su ile gargarada yapabilirsiniz.

Stresi azaltır ve tansiyonu düşürür: Limonlu suyun diğer önemli bir önemli faydası ise stresten, depresyondan ve endişeden kurtulmayı sağlayarak tansiyonun düşmesine neden olur. Limonlu su içmek ayrıca bir rahatlama ve ferahlık hissi verir. Hatta 80’lerin önemli bir şarkı sözü olan “Ayılana Gazoz, Bayılana Limon” sözü buradan gelmektedir.

PH seviyesini düzenler: Bir bardak limonlu su tüketmek tüm vücudun alkali değerini yükseltir ve vücudun pH seviyesinin dengelenmesine katkı sağlar. Asitli vücut ile bağlantılı birçok hastalık ve durumlar vardır bunların önlenmesinde katkısı olur. Uygun sağlık için vücudun alkali durumunu muhafaza etmesi çok önemlidir. Limonlu su vücudun alkali seviyesini normal seviyede tutar.

Vücudu zehirden arındırır: Limonlu su kandaki toksinleri azaltarak tüm vücudun kısa süre içerisinde temizlenmesinde yardımcı olur. Limonun içerisindeki besin öğeleri ise idrar çıkarmada artışı hızlandıran doğal idrar söktürücü görevi görerek toksinlerin yanı sıra gereksiz maddeleride dışarı atar.

Cilt bakımı: Günlük olarak limonlu su tüketimi derinin canlanmasına katkı sağlar. Limon antioksidanlarla yüklüdür bir besin maddesidir ve yaşlanmayı önleyen özellikleri ile bilinirler.