Çağımızın en önemli sorunlarından bir tanesi de obezitedir. Değişen yaşam koşulları sayesinde insanlar vakitlerini masa başı ilerde ve bilgisayar gibi teknolojik aletlerin başında geçirdiği için daha az hareket ederler. Hatta içerisinde bulunduğumuz virüs sürecinde bu durum daha da artmış ve koca bir sene insanlar evlerinden çıkamamışlardır. Böylelikle hareketsizlikten dolayı kişilerde fazla kilo sorunu ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlar ise kilolarından değil de kilo alamamaktan şikayet ederler. Ne yerlerse yesinler hep zayıf kalırlar ve artık zayıflık giderek onlar için bir soruna dönüşebilir.

blank

Ne yersem yiyeyim kilo alamıyorum diyenler kilo alma sorunlarının nelerden kaynaklandığını öğrenebilmek ve bu soruna çözüm bulabilmek için ilk olarak yapmaları gereken şey bir diyetisyene başvurmaktır. Bu konuda uzman olan doktorlar kilo alma sorununuzun neden kaynaklandığını yapmış olduğu tetkikler sonucu bulur ve size ona göre bir tedavi ve beslenme programı uygularlar. Normal kilosundan aşağıda olanlar ve kilo alma sorunu yaşayan insanlarda farklı birtakım sorunlar da meydana gelebilmektedir. Bu sorunlar arasında saç dökülmesi, tırnak kırılması, sürekli uyku hali ve halsizlik, üşüme, titreme ve sinirlilik bulunmaktadır. Kilo alma sorunu bulunanlar besinlerden almış oldukları kalorilerden daha fazlasını tüketirler. Aldıkları kaloriden daha fazlasını yaktıkları için kilo kaybı yaşamaktadırlar.

Kilo alma sorununu ortadan kaldırmak için kilo alma sorunu yaşayan insanlar beslenmelerine çok dikkat etmelidirler. Günlük harcadıkları kalorilerden daha fazlasını vücutlarına almaları gerekir. Tabi bu onların her şeyi yiyecekleri anlamına gelmemektedir. Dengeli ve programlı bir şekilde günde altı öğün yemek yemelidirler.

Uzmanların belirttiklerine göre obezite günümüzde her ne kadar büyük bir sorun ise kilo alamayan insanlar içinde aynısı geçerlidir. Bu sorunun önüne ilk başlarda geçmezseniz ileride sağlığınıza zarar verebilecek daha büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.