Kaliteli detoks için hepimizin bilmesi gereken bazı önemli kurallar vardır. Detoks yaparken günlük hayatımızda belli başlı bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Kişi öncelikle beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi  ve yaşamını düzene sokması lazım. Eğer eski alışkanlıklarından vazgeçemez ve eski yaşantısına geri dönerse uyguladığı detoks programı hiçbir işe yaramayacak, üstelik vücudunuz daha fazla zarar görerek bu süreçten çıkacaksınız.

Detoks yaparken sağlıklı bir yaşam için beslenmenin yanında düzenli bir uyku uyunması gerekmektedir. Özellikle tok karnına uyunmamalıdır. Çünkü bu durumda metabolizmanın çalışma hızı düşer. Düzenli saatler de uyuyup uyanmak metabolizmanın hızını artırır.

Beslenme alışkanlıklarını değiştirirken, beslenme uzmanlarının ortak olarak söyledikleri üç beyazdan uzak durun. Üç beyaz dediğimiz; un, şeker ve tuzdur. Tuz kullanımında kristal tuzu tercih edin o da çok az miktarda olmalı. Tuzun su tutma özelliği olduğundan azami miktarda kullanmaya dikkat etmelidir. Poğaça, açma, kek, ekmek gibi unlu mamüllerden bu süre içerisinde uzak durun. Ekmek tercihinizi beyaz ekmek yerine kepek veya çavdardan yana kullanın. Porsiyonları az tutmaya dikkat edin ve azar azar sık sık yemeye çalışın. Öğünlerinizi atlamamaya dikkat edin.

Beslenmeye ve uyku düzenine dikkat ettiğiniz gibi egzersiz yapmaya özen gösterin. Düzenli egzersiz doğru yaşam biçimi demektir. En azından düzenli yürüyüşler yapın ama koşmayın. Sağlık bir yaşamı bence herkes hak ediyor ve sakın kendinize haksız davranmayın, kendi sağlığınız için bunu yapın.

Belirtilen ürünlerin dışında detoks süreci bir arınma sürecidir ve bu süreçte mümkün olduğu kadar hazır gıda kullanımından kaçının. Unutmayın ki hazır aldığınız paket ekmek yanında sizin evde hazırladığınız ekmek bile daha sağlıklıdır. Çünkü bu ürünlerin içeriğine bayatlamasını engelleyecek son kullanım tarihini etkileyecek bir çok madde konmakta ve bu ürünleri tükettiğiniz de sizde bu maddeleri almaktasınız.