Tropikal bir meyve olan ejder meyvesi diğer bir adıyla pitaya bir kaç yemek programında kullanılmaya başlandıktan sonra insanların dikkatini çekti ve konuşulmaya başlandı. Peki ejder meyvesinin faydaları nedir, nasıl kullanabilir nelere katabiliriz bu konu hakkında size kısa bir bilgi vereceğiz.

Ejder Meyvesi’nin Üretimi ve Türkiye

Vietnam yerlileri tarafından yetiştirilen tropikal bir meyve olan pitayanın ortalama ağırlığı 300 gramdan bir kiloya kadar çıkabiliyor. Bir kaç ülke daha üretim noktasında çalışmalar başlatmış olsada ejder meyvesi üretiminin %90’ı Vietnam’da yapılıyor. Bölgede genel itibariyle narenciye ve sebze üretimine alternatif ürün olarak tercih ediliyor. Pitaya, Dragon fruit, Ejder Meyvesi, Kaktüs meyvesi olarak da adlandırılıyor. Son bir kaç yıldır ülkemizde de belli bölgelerde üretime başlanmıştır.

blank
Türkiye’de Ejder Meyvesi üretilen yere ait görüntü

Ejder meyvesinin içerisinde küçük çekirdekler bulunuyor. Bu çekirdekleri, tıpkı incir ve kivideki gibi meyveyle birlikte tüketiliyoruz. Ayrıca meyvenin iç kısmı çiğ olarak yenebilir, hafif bir tatlılık verir ve kalori yönünden diğer bir çok meyveye göre daha azdır. Ülkemiz de yeni yeni tanınmaya başlanmış olsada bir çok ülkede meyve suyu, şarap yapımı ya da diğer içecekleri tatlandırmada kullanılmaktadır. Ek olarak meyve salataları pastalardada tercih edilmektedir.

Ejder Meyvesi Faydaları

İçerdiği yüksek besin ve mineral sayesinde vücudumuzda özellikle göze çok iyi geldiği bilinmektedir.
Pitaya meyvesi, yüksek C vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum içermektedir bu yüzden bağışıklık sisteminizin de güçlenmesine neden olur.

blank
Ejder Meyvesi çekirdekleri ile birlikte tüketilik

Yüksek tansiyon ve gizli tansiyonu önleme özelliği vardır.
İçerdiği kalsiyum sayesinde daha güçlü iskelet sistemi ve kemikler oluşmasını sağlar. Kırıklar ve eklem ağrılarınızın olduğu süreçlerde Ejder Meyvesini tercih edebilirsiniz.

Vücudun nem dengesini kontrol altında tutarak cildinizin uzun süre daha ferah olmasını sağlayabilir. Bu yüzden detoks tariflerinizin içerisinde veya detokslarınıza takviye ek besin olarak kullanabilirsiniz.
Pitaya meyvesi antioksidandır ve son derece zengin çözülebilir lif içerir. Buda sizin daha fazla tok hissetmenize etkisi olacak bir durumdur.

Tip 2 Diyabet hastaları için mutlaka kullanılması gereken bir meyvedir.
Ve son olarak cinsel gücü artırmada oldukça etkilidir. Bilinen bir çok etkisinin yanı sıra afrodizyak etkisi vardır.