Diyet yemekleri daha çok bünyesinde şeker, yağ ve tuz bulundurmayan veya çok az bir miktarda içeren yemeklerden oluşmaktadır. Detoks sürecinde aslında uzak durmanız gereken bütün içeriklerin çıkarıldığı ürünler diyebiliriz bunlar için. Detoksa başlamadan önce kendinize bir yol haritası çıkartarak 1 haftalık programlar oluşturabilirsiniz. Bu süre içerisinde sabah kahvaltınız gün içinde tüketeceğiniz besinler ve akşam yemeklerinizi bir liste halinde çıkartabilirsiniz. Bu sizin hem daha düzenli hem de daha sağlıklı bir süreçte detoks yapmanıza fayda sağlayacaktır. Kişinin kilo almasına neden olan şeker, yağ ve tuz oranı yüksek yemekler, kesinlikle diyet yemekleri listesinde yerini alamaz. Kilo vermek isteyen kişi; diyet yemekleri listesinde yer alan yemeklerle beslenerek hem fazlalıklarını vermiş olur, hem de sağlıklı yaşama fırsatına sahip olmuş olur. Diyet yemekleri listesinde yer almayan bir yemeği veya içeceği tüketmek, kişinin kilo vermesine tek başına engel olabilir. Yani birçok insanın yaptığı gibi bir taneden bir şey olmaz veya bir yemeği de böyle yiyeyim diğer yemekleri nasıl olsa yemiyorum düşüncesi ile hareket etmek son derece yanlıştır.

Diyet yemekleri listesinde yer alan yemekler tuzsuz, yağsız ve şekersiz olan yiyecek ve içeceklerin yanı sıra genel olarak sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Ancak protein ihtiyacının karşılanmasına da dikkat edilmelidir. Bu nedenle haşlanmış tavuk tüketimi ile yumurta tüketimi büyük önem taşımaktadır, ayrıca kişinin ihtiyacı olan şeker ve mineral de; meyve yolu ile vücuda alınmaktadır.

Kendi detoks planınızı yaparken gün içerisinde yiyeceğiniz içeceğiniz listeleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin çorba içmeyi seven biri iseniz akşam yemeğinize bir çorba ekleyebilir veya ızgara seven biri iseniz menünüze kendi hoşunuza gidecek bir ızgara türü ekleyebilirsiniz. 1-2 hafta düzenli olarak bu plana sadık kalırsanız bir süre sonra zararlı olan besinleri hayatınızdan yavaş yavaş uzaklaştırdığınızı ve aramadığınızı farkedeceksiniz.