Günümüzde cilt her ne kadar dışa hitap eden bir görsellikte olsa cildin dışa hitap etmesi için cildin içini güzelleştirmek gerekir. Detoks süreci vücudunuza etkisi kadar cildinize de faydası olacak bir sürecin başlangıcı olacaktır.

Gün boyunca sosyal hayatımızda çevresel hava, temas, ter, makyaj kavramlarıyla iç içe olan cildimiz yorulur ve dinlenmeye ihtiyaç duyar. Cilt üzerinde özellikle yapılan makyaj uzun süre ciltte kalımı sonucunda cildin derinliklerine nüfus eder ve farkında olmadan da olsa cildimizi eskimeye yani erken yaşlanmasına itmiş oluruz.

Cildin sağlığı için en ilk sırada gelen ve dikkat edilmesi gereken unsur, cildin temizliğidir. Cildimizin de hava alması, gözeneklerin açılması gerekmektedir. Detoks süresinde kullanmış olduğunuz ürünler zaten cildinizin değişmesine neden olacaktır. Uzak kaldığınız zararlı ürünler sizin cildinizin rahat bir nefes almasını sağlayacaktır.

Işıl ışıl ve sağlıklı bir cilt için maalesef ki su ile yıkama ve temizleme yetmemektedir. Çünkü cildin beslenme ve sporla da bağlantısı vardır. Dengeli bir beslenme ve cilt için faydalı olan birçok meyve ve sebze tüketimi bunu sağlamaktadır. Vücudumuzdaki biriken zararlı maddeleri sindirim sistemiz haricide cildimizde dışarı atmaktadır ve bunu genellikle ter olayı ile gerçekleştirmektedir. İlerleyen yaşla birlikte cilt nem oranı azalarak canlığını korumada güçlük çeker. Ve dolayısıyla daha fazla bir bakım gerektirir.

Detoks’un devamlılığı ve cildinizin canlığını koruması için basit olan ve devamlı iç içe olduğumuz şey, su dur. Su ciltteki nem kaybının geri kazanılmasını ve toksinlerin atılması ile de ciltte parlaklık kazanmasını sağlar. İçilen meyve suları, çay gibi sıvı besinler maalesef ki aynı görevi görmemektedir. Yani cilt illaki suyla buluşacaktır. Günde içilen 2 lt. su bu ihtiyacı gidermeye yeterlidir.

Yediğimiz besinlerde ise pişirilme aşamasına dikkat etmeliyiz. Mümkün olduğu kadar çiğ sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermemiz gerekmektedir. Fazla pişirilen besinler içerdiği vitamin değerlerini yitirir ve ne kadar çok yense de bir önem ifade etmez.

Cilt temizliğinde ise dikkat edilmesi gereken birinci kural doğru ürün seçimidir. Öncelikle cildimizin nasıl bir temizleme ile nefes alabileceğini bilmeliyiz. Yani yağ, nem ve elastik oranını mutlaka dengelemeliyiz. Kullanılan temizlik jellerinin cilt tipinize uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

  • Temizleme ürününü parmak uçlarınızla dairesel olarak hareket ettirmeli ve bastırmadan çeneden başlayarak yukarıya doğru hareketiyle yüz, boyun ve boyun alt kısmına uygulayın. Bu işlemi üç kez tekrarlayın. Bütün bu hareketler ciltte gevşeme yapacaktır.
  • Temizleme ürününü kullandıktan sonra gözenekleri sıkılaştırmak adına hafif ıslatılmış makyaj pedine 4 damla tonik damlatın. En iyi tonik nedir diye bir ikileme düşmeyin, gül suyudur. Gene temizleme işlemindeki gibi dairesel hareketlerle yukarıya doğru işlemi yapın.
  • Cilt tipine göre kullandığınız nemlendirici cildinize yedirin.
  • Kullanılan bitki maskeleri cildinizde canlanma ve rahatlama sağlar.
  • İçilen bitkisel çaylarda yardımcı bir etkendir. Kekik yaprağı, öküzgözü çiçekleri, ıhlamur, hercai menekşe, kuşburnu, gül petalleri Sağlık*16
  • Olgun cilt; Yaş ilerledikçe hücre yenilenmesinin yavaşlaması ile ortaya çıkan cilt tipidir. Ayrıca yağ salgısı yavaşladığı için ciltte derin kırışıklıklar ortaya çıkabilmektedir.

Bayanlarda 20 yaş ortalarına kadar her regl döneminde cilt aslında kendini yenilemektedir.30 üstü yaşlar ortalarında ise kişi evde yapacağı basit yöntemlerle cildini yenileyebilir. Fakat daha sonraki yaşlarda yenilemeyen cilt yeniliğini sağlaması ve sağlığımıza destek olabilmesi için bakım merkezlerinde uygulanması gerekmektedir.

En önemli uzak durulması gereken unsur ise sigaradır. Sigaranın ilk olarak tahribata uğratacağı bölge maalesef ki cildimizdir. Sigara içmeyi bir kenara bırakın içilen ortamda bulunmak dahi etki etmektedir. Bu tür ortamlarda bulunduysanız eğer eve geldiğinizde hemen bir duş almalı ve cildinizden zararlı maddeleri arındırmalısınızdır.

Her insan ilerleyen yaşın önüne geçemese de geciken bir cilt yaşlanması ile karşılaşmayı ister. Unutmamalı ki dikkat edilen her öğe ve atlatılmadan yapılan her bakım ilerleyen dönemlerimiz için rahatlık ve huzurdur.