Bu yazıda sizlere en basit şekliyle detoks nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Son zamanlarda detokslar hayli popüler ve çeşit çeşit detoks tarifleri ile insanlar detoks yapıyor. En basit kelime karşılığı olarak detoks için vücudu arındırma biçimi diyebiliriz.

Aslında vücudumuz öyle güzel programlanmıştır ki belli aralıklarla kendini temizler ancak bazı çevresel faktörler nedeniyle bu temizleme işleminde aksamalar meydana gelebilir. İnsanlar bu noktada detoks yaparak yani çeşitli detoks tariflerini uygulayarak kendini zararlı toksinlerden temizler.

Bu detoks tarifleri belli bir süre tek tip bir beslenme şeklinde olabileceği gibi vücudu arındarabilecek besinlerle yapılmış bir beslenme programı uygulayarak da olabilir.

Buraya kadar detoks nedir sorusunun cevabını çeşitli detoks tarifleri uygulayarak kişinin vücudunu zararlı toksinlerden arındırması olarak paylaştık. Aslında günümüzde detokslar en çok zayıflamaya yardımcı işlevi nedeniyle kullanılıyor. Yani bir taraftan arınma sağlanırken, diğer taraftan fazlalık kiloları verme amaçlanıyor.

Detoks tarifleri genellikle vücudu zorlayan programlar olduğundan belli bir gün boyunca ve belli aralıklarla uygulanması tavsiye edilir. Belli aralıklarla uygulamaktan kasıt iki detoks programı arasındaki gün sayısıdır. Vücudumuzu hiçbir şeye alıştırmaya gelmez, eğer alışırsa detoks programları artık bir işe yaramamaya başlar ve vücudumuz bir bakıma detoksa karşı bağışıklık kazanır.

Günümüzde detoks kampları, detoks otelleri gibi ticari amaçla kurulmuş oluşumlarla profesyonel olarak detoks yapılabilir ancak bu durum hem zahmetli hem de maddi açıdan bir yük yaratır. Bu nedenle kişiler çeşitli detoks tarifleri öğrenerek kendi başlarına da detoks yapabilirler. Bazı detoks türlerinde çeşitli karışımlar hazırlanması gerekeceğinden mutfakla aranızın en azından ufaktan iyi olması gerektiğini söylemekte de var.

Peki çeşitli karışımlar hazırlamanız gereken bir detoks tarifi seçtiniz diyelim ve mutfakla pek aranız da yok. Bu durumda ne yapabilirsiniz? Maalesef bu noktada size yine maddi açıdan sizi zorlayabilecek bir tavsiyede bulunabiliriz. Çeşitli internet sitelerinde hazır detoks suları ya da detoks yiyecekleri satılmaktadır. Bunları araştırabilirsiniz ancak normalde malzemeleri kendiniz aldığınızda 10 TL’ye patlayacak bir karışımı, bu şekilde 50 TL hatta belki de 100 TL’ye satın almış olursunuz.

Peki detoks günümüzde yalnızca yeme içme alışkanlıklarımızı programlayarak gerçekleştirilen bir faaliyet midir? Hayır, detoks kelimesi günümüzde belli dönemlerde kendini belli şeylerden uzak tutma faaliyetleri için de kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse sosyal medya detoksu, teknoloji detoksu, cep telefonu detoksu, televizyon detoksu gibi bir çok yeni detoks biçimi hayatımıza girmiştir. Farklı yazılarımızda elbette bu detoks türlerine de değineceğiz.

Detoks nedir, nasıl yapılır sorularına cevap arayanların aklına takılan noktaları bu yazı ile aydınlatmaya çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Her yazımızda belirteceğimiz gibi detoks uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi durumda oluşabilecek sağlık sorunlarında sitemiz herhangi bir sorumluluk kabul etmez.