Detoks Hakkında

Detoks Nedir?

Detoks, özellikle zayıflama için kullanılan, aslında kilo almamayı sağlayan ve vücudun yağ yakımına hızlıca etki eden bir yöntemdir. Son yıllarda sıkça duyduğumuz detoks, sağlıklı bir vücut için bedeni rahatlatma yönetimidir. Özellikle uzun süreli diyetlerde ya da dengeli beslenme programlarında vücut kilo vermeyi durdurur ve hatta kilo alır. Böyle durumlarda yapılan detokslar, bu duraklamaya karşı yapılabilecek en sağlıklı şaşırtma yöntemidir. Böylece metabolizma hızı artar ve kilo verimi sağlanır. Aynı zamanda vücut sağlıklı bir ara vermiş ve zinde kalmış olur. 

Detoksların sıkça tercih edilmesinin önemli bir nedeni hızlı sonuçlar göstermesidir. Detoks programları kısa süreler için yapılmalıdır. Sürekli yapılan detokslar, sağlıklı değildir. Bu nedenler 3 ila 7 gün aralığında detoks yapılmalı ve sonrasında normal beslenmeye devam edilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise detoks sonrası dengeli beslenmedir. Eğer dengeli ve sağlıklı beslenme sağlanmaz ise verilen kilo hızlıca geri alınabilir. 

Detoks Metabolizmayı Hızlandırır ve Toksinlerin Atılmasını Sağlar

Vücudumuz, her gün tükettiklerimiz ve çevresel faktörlerle vücudumuza aldığımız her şeyi temizlemek için çalışır. Özellikle geceden sabaha geçen sürede vücudumuz sağlığı için çalışırken, onu detoksla desteklemek önemlidir. Çünkü ilerleyen yaşlarda vücut bu toksinleri atmak için yeterince hızlı çalışamaz. Böylece yiyeceklerden ve çevreden alınan, yorgunluk ve stresle vücudumuzda biriken toksinleri atmak için metabolizmayı hızlandırmak gerekir. İşte bu noktada detoks çok önemli hale gelir. 

Herkes Detoks Yapabilir Mi?

Herkesin detoks yapması uygundur fakat bu noktada kişinin kendine uygun bir program seçmesi önemlidir. Diyabet hastaları, yüksek ya da düşük tansiyona sahip olanlar, hamileler ve böbrek hastalarının detoks yapmadan önce doktora danışmaları önemlidir.

İlk kez detoks yapacaksanız 3 günlük detoks ile başlamanız uygun olacaktır. Çünkü detokslar disiplin isteyen yöntemlerdir ve uzun süreli detokslar kişileri yorabilir ve yarıda bırakmaya zorlayabilir. Detoksların ayda bir yapılması vücut için uygundur. Kısa süreli detokslar tercih ediliyorsa en az 1 hafta vücut dinlendirilmelidir.

Detoksa İhtiyacım Var Mı?

Detokslar vücudun ihtiyaç duyduğu anlarda yapılırsa daha etkili olur. Eğer şişkinlik, sırt ve boyun ağrıları, bağışıklık sisteminin düşmesi ve sürekli hastalanma, halsiz hissetme, isteksizlik, hazım problemleri, döküntü problemi, sivilce ve kızarıklıklar, mide rahatsızlıkları, uykusuzluk, ağız kokusu, uzun süreli uykular gibi durumlar yaşıyorsanız detoks yapmak vücudunuza iyi gelecektir. 

Detoks Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Detoks yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Düzenli beslenme
 • Bitki çayı tüketme
 • Yağsız süt ürünleri kullanma
 • Sebze ağırlıklı beslenme
 • Mevsiminde sebze ve meyve kullanımı
 • 3 litre su tüketme
 • Tuz kullanmama
 • Çay ve kahve tüketmeme
 • Yağlı yiyecekler tüketmeme
 • Şeker tüketmeme
 • Unlu gıdalar tüketmeme

Örnek Detoks Listesi

Detoks sırasında tüm sebze ve meyvelerin sıvı olarak kullanımı önemlidir. Buna ek olarak su ve bitki çayı tüketimi detokslarda önemlidir.

Kahvaltı: Yeşil yapraklı sebzelerden yapılmış içecek (limon, tarçın gibi ürünler eklenebilir.)

Ara Öğün: Meyve, yoğurt ve bitki çayı

Öğlen: Mevsim meyvelerinden yapılmış bir içecek karışımı 

Ara Öğün: Süt ve yeşil sebzelerden oluşan içecek karışımı

Akşam: Mevsim sebzelerinden oluşan çorba