Karaciğer adeta vücudumuzun lokomotifi olan organdır. Vücudumuzun en büyük organı olduğu gibi aynı zamanda en önemli organı da karaciğerdir. Karaciğer yediğimiz ve içtiğimiz şeylerdeki kötü maddeleri ve toksinleri arındırmakla görevlidir. Hazır gıdalar, alkol, sigara ve bazı ilaçlar kariciğeri hayli yorar ve görevini yapmasını zorlaştırır.

Zorlanan karaciğeri dinlendirmek, onu korumak için çok önemli bir yöntemdir çünkü karaciğerin muazzam bir kendini yenileme fonksiyonu vardır. Çeşitli detoks tarifleri karaciğerinizin kendini yenileyebilmesini kolaylaştırır. Bu yazıda limon ve maydanoz ile yapabileceğiniz muhteşem detoks tariflerinden birini vereceğiz.

Öncelikle detoks kürümüzü nasıl hazırlayacağımızdan bahsedelim. Hazırlanışının çok kolay olduğunun müjdesini şimdiden vereyim. Malzemelerimiz limon, maydanoz ve bir bardak su. Detoks tarifimizi yaparken bir de içecek hazırlama robotu ya da yoksa bir blendera ihtiyacınız olacak.

İçecek hazırlama robotu ya da blenderımızın haznesine bir adet taze limonu güzelce sıkıyoruz öncelikle. Üzerine yıkadığımız maydanozumuzdan saplarıyla birlikte ortalama on dal kadar atıyoruz. Tüm detoks tariflerimizde olduğu gibi burada da ürünlerimiz yani limon ve maydanozun taze olması oldukça önemli. Son olarak oda sıcaklığında bir bardak suyu üzerine ekliyoruz ve içecek hazırlama robotu ya da blenderımızı çalıştırıyoruz. Tamamen sıvı bir hal alana kadar çalıştırmaya devam edelim, en sonunda yeşil bir su elde etmiş olacağız.

Karaciğer detoksu için suyumuzu nasıl hazırlayacağımızı öğrendik. Bu suyu sabah aç karnına tüketmemiz gerekiyor. Art arda on beş gün sabah aç karnına bu suyu tükettikten sonra beş gün ara vereceğiz ve bir on beş gün daha yine her sabah hazırlayıp detoks suyumuzu içeceğiz.

Bu detoks uygulamasıyla kanınızdaki karaciğer değerleri olması gereken rakamlara dönebilir ya da yaklaşabilir. Sürekli yorgun hissetmekten şikayetçiyseniz bu şikayetleriniz azalabilir. Ayrıca bu detoksu uyguladıktan sonra cildinizdeki olumlu değişimi fark edeceksiniz. On beş gün uygulayıp, beş gün ara verip, ardından on beş gün daha uyguladıktan sonra en az altı ay ara vermenizi tavsiye ediyoruz. Altı ayda bir bu detoksu uygularsanız karaciğeriniz için büyük bir iyilik yapmış olursunuz. Elbette bu detoksu uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz, aksi durumda oluşabilecek sağlık sorunlarında sitemiz bir sorumluluk kabul etmez. Hali hazırda karaciğer probleminiz varsa, doktorunuzun uyguladığı tedaviye devam edin. Bu detoks tedaviden ziyada yarar amacıyla uygulanmalıdır.